Smazat cache v CF
skip to Main Content

Kredit a poukazy Lex Voucher

Pokud máte kredit u CK České kormidlo, znamená to, že u nás máte nějakou částku, kterou můžete využívat na nákupy vybraných zájezdů. Čtěte pozorně jak uplatnit kredit a jaké jsou rozdíly mezi kreditem a poukazem Lex Voucher

Jak to funguje

Nákup za kredit

Kredit uplatníte na nákup vybraných zájezdů a uhradíte s ním 50 % nebo 100 % celkové ceny zájezdu (více). Vyberte zájezd, udělejte si online rezervaci,
do poznámky uveďte číslo původní zrušené rezervace
(v systému máme u Vašeho zrušeného zájezdu kompletní historii včetně aktuálního zůstatku kreditu). Následně podepíšeme novou cestovní smlouvu a kredit se bude postupně uplatňovat přesně podle splátkového kalendáře (první záloha, druhá záloha, doplatek)

Pozor na automatické upomínky plateb

S novou cestovní smlovou Vám pošleme rozpis plateb, které budou hrazené kreditem, a které běžným způsobem. Budou Vám chodit automatické upomínky – ignorujte je. Kredit se automaticky uplatňuje v den splatnosti zálohy, první splátky, druhé splátky. Pokud Vám přijde email s upozorněním, že je platba po splatnosti, je kredit vyčerpaný a musíte doplatit (více).

Vyberte si zájezd pro uplatnění kreditu

Uplatnění poukazu Lex voucher

Poukaz Lex voucher uplatníte na stejný zájezd, jako byl ten zrušený. Pokud už je v nabídce, udělejte si stejnou rezervaci (termín, počet osob atd.),
do poznámky uveďte číslo původní zrušené rezervace,
je to číslo Vašeho poukazu lex voucher a prodejce prověří, jestli jsou správně všechny náležitosti. Následně podepíšeme novou cestovní smlouvu a hodnota poukazu se bude postupně uplatňovat přesně podle splátkového kalendáře (první záloha, druhá záloha, doplatek)

Pozor na automatické upomínky plateb

S novou cestovní smlovou Vám pošleme rozpis plateb, které budou hrazené hodnotou poukazu. Budou Vám chodit automatické upomínky – ignorujte je. Hodnota poukazu se automaticky uplatňuje v den splatnosti zálohy, první splátky, druhé splátky. Pokud Vám ale přijde email s upozorněním, že je platba po splatnosti, znamená to, že je nutné doplatit (více).

Pokud zájezd nenajdete v aktuální nabídce, pošlete online poptávku a do poznámky napište číslo poukazu Lex voucher (číslo smlouvy zrušeného zájezdu)

Kredit vs. poukaz Lex voucher

* Platnost všech nevyužitých kreditů bude automaticky prodloužena

Kredit

Pokud máte kredit u CK České kormidlo např. za zrušený zájezd, znamená to, že u nás máte konkrétní částku, kredit, který můžete využívat na nákupy dovolené a zájezdů. Oproti poukazu Lex Voucher má kredit výhody hlavně ve volnosti využití. Je jedno, kolik cestujících bude na nové cestovní smlouvě, kam a kdy pojedete (vybrané zájezdy) a jestli využijete kredit na jeden nebo více zájezdů. Kredit je stejně jako poukaz Lex voucher krytý pojištěním cestovní kanceláře proti úpadku. Kredit je v systému cestovní kanceláře technicky připsaný u původní zrušené rezervace – proto budete potřebovat její číslo, až budete kredit uplatňovat (číslo původní zrušené rezervace uveďte do poznámky u nové rezervace, abychom poznali, jaký kredit budeme uplatňovat (bezpečnostním identifikátorem je pochopitelně jméno a email objednavatele).

Poukaz Lex Voucher

Pokud jste obdrželi poukaz Lex Voucher, musí se jeho podmínky a způsob uplatňování řídit zákonem (celé znění zde). Oproti kreditu má hlavní nevýhodu v omezené možnosti uplatnění. Poukaz Lex voucher lze vydat při dodržení cestovní smlouvy, splátkového kalendáře a doplacení celé ceny zájezdu. Na nové cestovní smlouvě musí být stejní cestující, ideálně stejný hotel, termín atd. Pokud chce klient uplatnit poukaz Lex voucher, musí cestovní kancelář vyzvat k nabídce alternativního zájezdu (online poptávkou, emailem nebo písemně).

Časté dotazy

Mrkněte na nejčastější dotazy a odpovědi, než budete telefonovat…

Kredit

Kreditem lze hradit většinu zájezdů a pobytu od CK České kormidlo. Některé lze uhradit v plné výši ceny zájezdu (celá částka může být uhrazena kreditem) a u některých zájezdů je možné uhradit max. polovinu celkové ceny zájezdu. Kolik můžete uhradit kreditem poznáte podle ikonky u zájezdů


100 % = celou částku můžete uhradit kreditem
Vybrat zájezd


50 % = můžete uhradit max. polovinu ceny zájezdu
Vybrat zájezd

Zájezdy bez ikonky nelze hradit kreditem

Poukaz Lex Voucher

Nový zájezd by měl být úplně stejný, jako byl původní zrušený zájezd (stejný hotel, termín, délka pobytu, počet osob). Pokud nenajdete na našich webových stránkách stejný zájezd, nabídneme Vám náhradní zájezd, který bude mít maximálně podobné parametry. V obou případech ale musíme postupovat podle zákona Lex voucher – klient vyzve cestovní kancelář (telefonicky, písemně, emailem nebo poptávkovým formulářem), že chce uplatnit svůj poukaz a cestovní kancelář mu nabídne nový zájezd. Pokud bude klient s nabídkou souhlasit, podepíšeme novou cestovní smlouvu a uplatníme poukaz, který de facto zanikne (s tím vznikne nový smluvní vztah, který se bude řídit novou cestovní smlouvou).

Ano. Pozor, jde o častou chybu – pokud děláte online rezervaci nebo rezervujete přes telefon, musíte potom podepsat (potvrdit emailem) novou cestovní smlouvu. Kredit se začne odepisovat a uplatňovat až po podpisu cestovní smlouvy (nestačí jen vyplnit cestující).

Všem klientům jsme dali na výběr, jestli chtějí jako náhradu za zrušený zájezd kredit anebo poukaz Lex voucher a hlavní rozdíly jsme vysvětlovali – největší rozdíl je v možnostech a volnosti uplatnění. Kredit lze uplatňovat velmi pružně. Pokud máte kredit třeba za zrušený zimní zájezd, klidně můžete nakoupit výlety po České republice pro své známé a jejich děti apod. Oproti tomu poukaz Lex voucher je vázaný zákonem a největší rozdíl spočívá v tom, že primárně předpokládá s odkladem zrušeného zájezdu o rok, tedy že pojedete na naprosto stejný zájezd, ve stejném složení cestujících, ve stejném termínu jen později. Všechny rozdíly jsou přehledně zde

Kredit

Pokud budete platit zájezd kreditem, je úplně jedno, kdo bude na cestovní smlouvě. Takže ano, můžete změnit původní cestující jakkoliv budete chtít.

Poukaz Lex voucher

Při uplatnění poukazu musí být cestující stejní, jako byli na původní zrušené cestovní smlouvě. V jakékoliv platné cestovní smlouvě lze pak změnit cestující dle platných Obchodních podmínek, ale změna v podepsané cestovní smlouvě je zpravidla zpoplatněná.

Kredit Vám určitě nepropadl. Když jsme na jaře 2020 řešili náhradu zrušeného zájezdu kreditem, stanovili jsme podmínku, že je nutné tento kredit uplatnit na rezervaci co nejdřív, resp. do 15. 9. 2020. Pro nás to bylo tehdy důležité kvůli zahraničním partnerům, situace byla velmi hektická a nepřehledná. Se zahraničními partnery máme ale už nové smlouvy a kredit za zrušenou zimu můžete uplatnit i později.

Kredit

Ano. Kredit můžete čerpat jakkoliv chcete a nezáleží na tom, jestli ho máte za zrušenou zimu, léto nebo jste ho získali jinak.

Poukaz Lex voucher

Ne. Každému klientovi jsme při výběru vysvětlovali, že pokud si vybere poukaz Lex voucher, nebude možné s ním dělat právě tyto operace. Poukaz Lex voucher je nutné používat výhradně podle zákona, tzn. výměnou za ideálně naprosto stejný zájezd, jako byl původní zrušený. Poukaz Lex voucher při uplatnění zaniká beze zbytku (zákon předpokládá, že náhradní zájezd je ve zhruba stejné hodnotě).

Postupným umořováním kreditu dle standardního splátkového kalendáře se cestovní kancelář kryje před případnými machinacemi s platbami*. Pro klienta se vůbec nic nemění, maximálně se může stát, že obdrží některý z automatických emailů o platbách nebo upomínku apod. (pokud máte podepsanou nebo potvrzenou cestovní smlouvu, můžete je ignorovat, jde spíš o technickou nedokonalost, pracujeme na zlepšení). Každopádně prosíme o pochopení – systém, na kterém cestovní kancelář funguje je velmi složitý a robustní a práce s kreditem je pro nás tento rok zcelá nová. Postupně ladíme všechny procesy, které jsou spojené právě s platbami. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

* Z návodných důvodů nechceme takové praktiky zveřejňovat, děkujeme za pochopení

Upomínky na blížící se platbu

Přijde Vám automatická upomínka na platbu – pokud máte v emailu s novou cestovní smlouvou rozpis plateb s uplatňováním kreditu, ignorujte tyto upomínkové emaily (platba bude automaticky uhrazena kreditem v den splatnosti). Nemáte v rozpisu plateb nic o kreditu? V tom případě se k prodejci nedostala informace o tom, že chcete platit kreditem (nejčastěji klient nenapsal do poznámky v objednávce číslo původní zrušené rezervace s kreditem) ➡ Použijte online formulář a do zprávy napište, že chcete na objednávku uplatnit kredit z původní rezervace s číslem XXXX nebo kontaktujte zákaznickou podporu přímo na tel.: +420 511 444 350

Upozornění, že je platba po splatnosti

Pozor, jakmile Vám přijde email, že platba není uhrazena a je po splatnosti, znamená to, že se kredit neuplatnil

  1. Kredit je vyčerpaný a je nutné další platby uhradit běžným způsobem dle rozpisu v mailu s cestovní smlouvou
  2. Nová rezervace není v přepnutá na platbu kreditem viz předchozí odstavec, kontaktujte zákaznickou podporu
  3. Výjimečně – kreditu máte dost, platba kreditem měla proběhnout, ale neproběhla. Pokud se taková věc stane, prodejce ji automaticky prověří a pokud bude nutná Vaše součinnost, budeme Vás kontaktovat a věc vyřešíme.

Kredit za zrušený zájezd jsme klientům dali výměnou za odpuštění storno poplatků proto, abychom my jako cestovní kancelář, potažmo naši zahraniční partneři, nepřišli o původní transakci. Proto počítáme s tím, že využijete kredit na nákup jiného zájezdu, nelze jej směnit za peníze (v ten moment by postrádal kredit smysl). Kredit má samozřejmě expiraci, která je minimálně jeden rok od připsání, ale není v zájmu cestovní kanceláře nechávat kredit propadnout, proto je možné individuálně platnost případně prodloužit.

Na nové rezervace se vztahuje Záruka Českého kormidla a pokud ji budete využívat (storno zdarma, pokud budou nutné testy, karanténa), půjde celá uhrazená platba stornovaného zájezdu na kredit. Zároveň platí, že hodnota hrazená kreditem se při případném stornování opět vrací do kreditu.

Máte jiný dotaz?

Napište nám prosím email na [email protected] nebo volejte na tel.: +420 511 444 350